sobota 11. února 2012

Modrý módní mor

VAROVÁNÍ: Pokud je vám jedno, jak vypadáte, tak se vás tento článek netýká.

Když vidím fotky ranního Tokia, tak žasnu. Z dálky to vypadá, jako by ty lidi naklonovali. Každý muž v černém saku, ženy v tmavých kostýmcích. Přijde nám to divné. Směšné. Ta uniformita, nic originálního.
A pak jdu ráno nejmenovaným městem v České republice. A co nevidím! Uniformy! Modré rifle, prošívaná bunda, černé kozačky na podpatku a batoh. Takových slečen potkám při cestě do školy minimálně sto. Tohle vám divné nepřijde?!
Teď žasnu zase já.

Já sama považuji džíny za čistě pracovní oblek, který obleču asi tak dvakrát za rok. Jednou na malování pokoje a po druhé, když se se školou vydám na úchvatnou expedici do hor v šílené průtrži mračen. Připadám si jako dělník, vypadám jako dělník. Že ne, že vypadám normálně? Při cestě do školy musím přejít velice rušný přechod, který nemá semafor. Když jdu v sukni, vypadající jako žena, tak mi během sekundy někdo zastaví. A když vypadám jako dělník? Stojím tam klidně patnáct minut, všichni na mě kašlou a mě ujede vlak. Další důvod k nenávisti k "modré nemoci".

Ale nejsou džíny jako džíny. Tmavé, černé, mohou vypadat dobře.
Ale proboha, ať džíny vypadají jakkoli slušně, tak to není společenský oděv. Tedy v divadle v nich parádu neuděláte, spíš si v nich uříznete ostudu a budete vypadat jako vesnický buran.
Dále džíny nepovýšíte na elegantní módu, ani když budou vaše podpatky vysoké jako Eifellovka a vaše kabelka bude dražší než můj počítač (soudě podle českých ulic by to byl stejně fake za 200Kč z tržiště). Vždycky to budou jenom modrý gatě, nic víc. Uniforma, i když třeba hezká.
(Znám pouze pár lidí, co dokážou džíny opravdu dobře nosit.)
-
Ale co je horší než obyčejné modré, či tmavé džíny?
1. Potrhaná hadra na podlahu přehozená přes nohy
Nechápu, jak v tom někdo může vyjít na ulici (netýká se pankáčů a podobných stylů, kde je to "vhodné".) Ani ten nejšpinavější bezdomovec v mém rodném městě nemá takové kalhoty! I v Charitě by tyto džíny rozstříhali na hadry. Ale lidi za to platí velké peníze. Dát pětistovku za gatě, které vypadají, že mají za sebou už několik majitelů, kteří se o ně moc nestarali? Tak to je fakt ujeté. Ale ujetější je, když se v nich slečna, která zřejmě doma nemá zrcadlo, vydává za dámu a myslí si, že jí to vychází. Ne, to teda ne.

2. "Neumím to se savem, ale jsem tak COOL!"
Ještě mi nedošlo, k čemu jsou dobřé ty světlé fleky na džínách, které obvykle bývají na zadku, stehnech a lýtkách. Tedy pokud není majitelčin úmysl opticky zvětšit veškeré tyto partie a udělat ze sebe velrybu. Ano, rozšiřuje to a pokud nemáte ideální postavičku, nebudete vypadat dobře. I futra se budou bát, že neprojdete!


3. "Mám velkej zadek, ale ukážu ho světu a budu tak SEXY."
WRONG! U džín je absolutně nutné, aby padly přesně na tělo! Pokud si vezmete příliš malé, přetečou vám špeky (džíny dokáží vykouzlit špeky komukoliv) a to vypadá opravdu nechutně. Navíc nošením bokovek se vám vytvoří tuková vrstva v této oblasti. A toho se dost špatně zbavuje (na tohle trpí většina mladých holek, protože jsou moc hloupé na to, aby upřednostnily své zdraví před "být prvoplánově sexy"). Lezoucí spodní prádlo je taky kapitola sama o sobě. Tanga vytáhnutá do půlky zad sice přilákají pozornost, ale kdokoli se podívá bude litovat, že má oči. A lezoucí zadek? Brrrr!
Jestli si myslíte, že tím přilákáte samečky, tak pouze ty hodně nemožné. Pro ostatní budete jen hodně zoufalá existence, která nemá nic víc než velké tlusté pozadí.

4. "Prodávám svou celulitidu - Nosím legíny."
Hit posledních pár sezón-legíny. No, holka v legínách a placatých botách vypadá tak trochu jako kachna- z nohy 37 je najednou loď a z 170cm je najednou liliput, ale budiž. Když se na to dá sukně, šaty, šortky, může být. Ale pak se stalo něco divného. Lidi se zbláznili!
Jdu si tak po ulici a přede mnou kráčí dívka. Ta holka si zřejmě zapomněla vzít sukni!  Koukám jako blázen a sleduju, jestli ta slečna jde rovně. Něco mi totiž říká, že musí být naprosto opilá. Střízlivý člověk by takhle přece z domu nikdy nevyšel. Ale ne. Kácela se na svých podpatcích, ale šla úplně rovně. Vypadala jako prostitutka. Copak je nějaké jiné vysvětlení k tomu, že člověk vyjde ven takhle "neoblečený"? Navíc měla tak devadesát kilo, přes zadek se jí to tak natáhlo, že jí lezly kalhotky a legíny byly tak nekvalitní, že jsem viděla každý ďolíček na jejích stehnech. Bylo to odporné a já se na to snažila zapomenout.
Ale to mi nebylo umožněno- najednou to tak nosí všichni! Tlustí, tencí, malí, velcí. A všichni (kromě holek s naprosto vyžlatou souměrnou postavou) v tom vypadají stejně hloupě.
Proč to dělají? Chtějí se líbit mužům? Bavila jsem se s jedním takovým "mužem". Ano, přijde mu to sexy- asi tak do pěti kila podváhy, pak už je to humus.

5. Kombinace jako z časopisu
Ne, teď nemyslím žádnou ELLE, ale normální bulvární plátek s Módní policií- kategorie zadrženi. Triko s debilním nápisem, džíny, kabelka Adidas či Converse přes rameno, na nohou tenisky (v když je -20), to je klasika, kterou na sebe vezmou holky bez ohledu na váhu a typ postavy. A to je největší chyba.
Je jedno, co je in a co se vám líbí, pokud na to prostě nemáte míry. Soudnost, více soudnosti, nejvíce soudnosti!
-
A co muži? Ano, psala jsem jen o ženách. To znamená, že jsou muži styloví do morku kosti? Kéž bych se toho jednou dožila. Ne, spíše nemají rádi přílišnou extravaganci- tedy mají modré džíny bez jakýchkoli kravinek a jsou spokojení. Není to nic extra, ale aspoň tak.
Ale jak jsme šťastné, když uvidíme muže v košili a hezkých kalhotech? Já tedy neskutečně.
(Jediná mužská džínová ujetost je hop-hop gatě s rozkrokem u kolen---ale budiž, prej je to styl XD)

Závěrem bych chtěla říci, že se dají sehnat jakkoli barevné kalhoty, tak nevím proč se nemůžeme stále odlepit od minulosti. Od toho, když byl člověk v džínách z Tuzexu fakt borec. Posunuli jsme se o dvacet let!!! Teď už to neplatí......
Tedy otočme stranu....a vykašleme se na ten modní módní mor.


8 komentářů:

 1. Džíny v divadle jsem fakt viděla na vlastní oči! A ten kluk ještě vypadal že se diví proč jsou ostatní tak nastrojení. :D
  Mě ta džínová móda docela štve, protože mi znemožňuje pořídit si nějaké lepší kalhoty. Ale džíny mají úplně všude.....
  Kdykoli vystrčím nos ven, vrátím se zázračně od trávy, kočičích chlupů, bláta a podobně. Na to jsou džíny fajn. Ale zas někdy bych si chtěla zajít do města tak nějak slušněj a prostě nemám jiné kalhoty. Poslední nerifle mi šila ještě mamka na základce. A když už někde nějaké neriflové vidím, jsou v závratné cenové kategorii, nebo je ten materiál nesnesitelný a nebo jsou to šusťáky, popřípadě kapsáče a to zrovna nehledám.
  Jediné lepší kalhoty co mám mi vybral taťka abych měla černé kalhoty na pohřeb a ty sice jsou taky nějaké levné jakožedžíny, ale aspoň to není vidět na první pohled.
  Dnešní situace je prostě děsná a člověka do džín přímo nutí...

  OdpovědětVymazat
 2. Jakožto člověka nosícího džíny, se mě dotkla pasáž o dělnících :D Ale ok, beru to. Každej má nějakej názor. Já osobně si myslím, že dokážu vytvořit poměrně hezký outfit, ve kterém jsou zakomponované džíny.
  Roztrhané džíny taky moc nemusím, hlavně takové, které vypadají, že je předtím nosili minimálně tři lidé :D
  Legíny jsou čiré zlo a normálně bych to zakázala, moje oči sakra ... osmdesáti kilová slečna v bílých legínách? Hnus. Vždycky jsem toužila vidět každý ďolíček celulitidy a zařízlý kalhotky v zadku :D
  No co dál ... na klucích se mi hoperské kalhoty líbí.
  A teď k poslední části. Ono je sice hezké, že je tolik druhl kalhot. Jenže třeba já osobně mám typ postavy takový, že se mi jednou za půl roku podaří sehnat kalhoty/rifle/etc. co mi opravdu sedí. A asi si nekoupím barevné kalhoty, např. zelené, abych každého upozornila na to, že mám obrovská stehna. Kdybych měla perfektní postavu, asi rifle ani nenosím, ale takto ...

  OdpovědětVymazat
 3. Jo a ještě jsem zapomněla ... džíny v divadle. Wadafaq?! To si ti lidi dělají prdel? Je to nevkusný, a v riflích bych do divadla nikdy nešla.

  OdpovědětVymazat
 4. U nás je asi prostě dobrý sekáč- sežene se tam téměř cokoli za pakatel.
  A pak samozřejmě existují sukně----škoda, že tak málo žen nosí sukně.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Sukně jsou fajn, ale myslím že hodně lidí je nenosí prostě proto že do nich nemá nohy. Ošklivé kotníky, kolena, křivé nohy, tlusté lýtka, cokoli. U mě se taky pár faktorů kombinuje a lidi na mě blbě čumí ať mám sukni jakou chci a sebeobyčejnější a normálnější. Když mají blbé kecy na lolitu, je to pochopitelné, ale na normální oblečení už mě to štve.
   A docela vám ty sekáče závidím. Vidím spoustu krásných kousků ze sekáčů. Jen já mám ten debilní psychický problém mít na sobě věci od neznámých lidí. I když se mi ta věc strašně líbí a koupím si ji, nedokážu si to obléct a normálně to nosit.

   Vymazat
 5. Lidi čumí blbě pořád a na vše, ale časem jsem zjistila, že jsem paranoidní. Ne každý debilní pohled je pro mě a všichni, co se kolem mě smějí se nesmějí mě. Ne, nejsem středem vesmíru a skoro všem lidem na planetě jsem ukradená. Je to hodně o psychice, míň o oblečení.
  Každý sekáč není plný použitého oblečení- jsou i ty, kde prostě anglické značky odesílají neprodané kousky minulé sezony.
  BTW: Koupila jsem si hnědé kalhoty za 250 i se svou problematickou délkou noh. Jsou džíny levnější? (Viděla džíny za 500 i u vietnamců a skoro utekla)

  OdpovědětVymazat
 6. Módu legín "bez ničeho" taky nechápu. Kromě toho, že legíny jsou z mýho pohledu prachobyčejný elasťáky, nad kterýma jakožto největším peklem devadesátek ještě před pár lety všichni ohrnovali nos; beru legíny jako punčocháče. Pokaždý se mi vybaví, jak jsme jako malí prdi doma lítali v punčocháčích a tričku. A holku jen v punčocháčích s holým zadkem jsem zatím nepotkala, tak proč legíny?!
  V některých případech chybí českým ulicím spíš příčetnost, než tolerance. :)

  OdpovědětVymazat
 7. Naprostý souhlas, nesnáším džíny. Díky bohu za sukně (nebo aspoň další druhy kalhot). ^^
  Ale zase neříkám, že když to někdo umí, že nemůže outfit s džínami vypadat dobře. :)

  OdpovědětVymazat