středa 22. února 2012

Tolerance jen pro "elitu"?

Vždycky jsem si myslela, že pokřikování na ulici a posměšky za originální oblečení jsou činem znuděných puberťáků nebo nevzdělaných pobudů.
Že jen naprostý idiot vás pomlouvá tak, že to slyšíte a že jen nevychovanec na vás "nenápadně" čumí, div mu oči zděšením nevypadnou.
A pak jsem se dostala na gympl a zjistila, že tohle chování nemá s inteligencí ani věkem nic společného.
Jak smutné.

Máme na škole jednoho kluka. Pro nás bude XY. Tento člověk se svou tělesnou konstitucí nijak nevymyká, tudíž kdyby si oblekl "uniformu", tak zapadne bez povšimnutí do davu. On si ale zvolil odlišnou cestu. S oblečením si hraje. Kombinuje prakticky nekombinovatelné, ale daří se mu to. Nosí motýlka, zvláštní košile. Člověk si ho na chodbě vždycky všimne. Mně tento člověk, i když jeho styl není zrovna můj šálek kávy, vždy vykouzlí úsměv na rtech. Protože není nudný. Protože uniká z davu.

Ale to, co o něm slyším na chodbách mě až šokuje.

Lidi se mu smějí do očí, dělají na něj vtipy. Pomlouvají ho, i když ho vůbec neznají. Mají na něj hnusné poznámky.
Baví se o jeho nejisté homosexualitě. Ale není to snad jeho věc s kým spí? Dokud vám nebalí kluka, holky, může vám to být jedno. Dokud vás nechce do postele, kluci, není to váš problém.
Tak proč tolik nenávisti vůči jediné osobě?
Udělal vám něco?
Jak by mohl, že. Nic o něm nevíte. Jen to, že ráno vstal, učesal se jinak než ostatní a oblekl se jinak než ostatní. Rozhodl se nezapadat. Proto si zalouží vaše odsouzení.
Bezva. Vidím v tom tu neskonalou logiku a vysokou inteligenci.


Podívejte se na to z druhé strany.
Měli byste koule na to, vyjít ven na ulici v tak nápadném oblečení?
"Nebrečeli" byste pokaždé, když by se po vás někdo škaredě podíval?
Nebylo by vám líto to, že vaše jméno říká student i z nižší třídy s úšklebkem na rtech?
Šli byste se vstyčenou hlavou i s vědomím, že se hned za vašimi zády ozve opět salva smíchu a nějaké věty o vaší sexuální orientaci?

Chtěla bych vás vidět, drazí posměváčci.
On by vás humor brzy přešel.
Vždyť většina z vás se tak bojí, že musí před odchodem např. na ples donutit kamarádku, aby jí padesátkrát řekla, že vám to sluší.
Tento kluk si to řekne sám
Je jedno, zda se vám to líbí nebo ne.
Ale copak on vám na chodbě řekne, že vypadáte jako uklízečky?
Neřekne.
Tak si nechte svoje pubertální a urážlivé názory, které nemají nic společného s konstruktivní kritikou pro sebe.
Každý si zaslouží stejnou dávku tolerance.

Jak vy, tak on.
Není o nic míň.


6 komentářů:

 1. Naprostý souhlas s tím, co jsi napsala!

  OdpovědětVymazat
 2. Já takovéhle lidi nemůžu vystát, co si o sobě myslí? Ať se staraj o sebe. Nikoho nezajmá jejich stupidní názor. To je jak kdyby chodil on a komentoval jejich např. hnusný xichty :DDD
  Ne fakt, asi bych je zastřelila. Kreténi. Tohle mě vždycky naštve.

  OdpovědětVymazat
 3. naprosto souhlasím... vlastně popisuješ jednoho mého spolužáka a kluka co je vedle ve třídě... můj spolužák je stylový to ano, jen to je a něm vždy upoutá, ale jeho povaha... tak jak říkáš, všichni se mu smějí, pomlouvají ho, i kvůli homosexualitě, ale já ho neodsuzuju samozřejmě za to že je gej, ale za to jak se chová, je to naprostý namyšlený idiot, neustále se chlubí, snaží se ke všem vetřít a pomlouvá za zády jiné.. a ten druhý kluk... někdo říkal, že je to taky idiot, ale já ho moc neznám a zdá se mi fajn, chodí taky hodně dobře oblečený (taky nehetero, mylsím že je bi) ach ta dnešní společnost..

  OdpovědětVymazat
 4. Souhlas, pod tohle se ti i podepíšu. ^^v

  OdpovědětVymazat
 5. To mi připomíná moment kdy si spolužák vzal do školy celkem obyčejné modré sáčko. Nic zvláštního. Až na to, že jakmile odešel ze třídy jeden exot se vyjádřil že ten XY je ale kretén, že chodí do školy v sáčku jak pí...
  Ten komentátor ovšem nosil zelenožluté tenisky, kapsáče s modrým maskáčem a svítivě oranžovou mikinu s kapucou u které děsně hleděl aby šňůrky od té kapuce nebyly vidět. Spolužák v saku by jeho model mohl taky poměrně nevybíravě komentovat z hlediska barevných kombinací, ale sako bylo prostě větším prohřeškem.

  OdpovědětVymazat
 6. Potlesk!!! * jedno jsem četla: Odvaha ukázat svou duši na své tělesné schránce místo plátna či papíru, je jistý znak masochismu a nebo velké důvery ne své ego. Kdo udělá své tělo uměním ten je uměním.... a to vše je celek a ten se rovná jedinečné duševně silné bytosti..

  OdpovědětVymazat