čtvrtek 31. května 2012

Deset not ze zahraničí

Často se mě lidé ptají, co poslouchám.
 Nikdy neumím odpovědět uceleně. Mohu jen říct, že nemám ráda klasický popík, dechovku a klasickou operu. Že hiphopu moc nerozumím a z rapu má milost pouze Eminem. Že mám ráda anglické a francouzké lidovky s keltským nádechem a že zbožňuji originální hlasy.
 A konkrétně?
Nightwish - Phantom of the Opera
Mám moc ráda Nightwish, tedy pouze starou éru s Tarjou. Dlouho jsem nemohla vybrat písničku, která by zastoupila celý jejich repertoár a nakonec jsem vybrala písničku přejatou. Je totiž asi milionkrát lepší než originál. Je to síla :-)

Melodie mého srdce
Jako zástupce nezpívaných srdcovek jsem zvolila Comptine d´un autre été. Z klasiky mám ráda skladbu La gazza ladra ouverture (byla jako podklad ke krádeži korunovačních klenotů Moriartym v Sherlockovi) nebo třeba Toccata & Fugue v podání houslistkyVanessy Mae.


Celtic Women - You raise me up
Jako zástupce keltské muziky jsem vybrala skupinu Celtic women. Přespívávají klasické anglické písničky a dávají jim svůj specifický půvab.


Evanescence - My immortal
Velice hluboká a smutná písnička, kterou zbožňuji už od nepaměti. Někdy mám při jejím poslechu husí kůži. Nikdy nevím z čeho. Jestli je pro mě tak strašně tragická nebo tak strašně nádherná. Asi obojí. V tom je její kouzlo.


 Adele - Someone like you
Ani já jsem nedokázala odolat nádhernému a silnému hlasu mladičké Adele. Každá její písnička je skvost a dlouho jsem se nemohla rozhodnout, která ji bude v mém "žebříčku" reprezentovat. Nakonec jsem vybrala tuhle, ale mohla to být taky Don´t you remember nebo Rolling in the deep.
Peter Gabriel - My body is a Cage
Už zmiňováná "House" písnička. Líbí se mi na ní ta zvláštní síla a upřímnost. A to jak se na konci rozjede a mě se vždycky rozvibruje stůl.

Amy Winehouse - Tears dry on their own
Je škoda, že nás opustila tak brzo. Amy byla velká zpěvačka se skvělým hlasem. Opět jsem nemohla vybrat nejlepší písničku, ale nakonec jsem místo Love is a loosing game nebo známého Rehab vybrala právě tuhle. Je nakažlivá a někdy si ji zpívám i celé dny.

Linkin park - In the end
U Linkinů se mi strašně líbí klavírní pozadí písniček. Ráda si poslechnu Numb pouze v piano verzi. A ty texty....skvělé :-)


Scala - Creep
Díky filmu o Markovi - zakladateli facebooku jsem přišla na tento klenot. Je to nádherná dojemná písnička zpívaná sborem. Opravdu se mi při ní dostávají slzy do očí. Naprostá extáze.


Edith Piaf- Je ne regrette rien
U Edith jsem měla jasno, i když zbožňuji i její méně známé písničky. Tahle je ale bezkonkurenče nejhezčí. To kvůli textu, je tak pozitivní, tak rozsvícený. Vždycky mi dává chuť do života. 
Říct si nahlas "ne, ničeho nelituji".

A co vaše oblíbené písničky? Trefila jsem se vám něčím do vkusu?

5 komentářů:

 1. Musím říct, že to je skvělý výběr :) Trefila ses mi do noty :D :)

  OdpovědětVymazat
 2. Já tedy musím přiznat, že ani jednu z nich neznám..

  OdpovědětVymazat
 3. Téda, tohle bude dlouhé :D. Nightwish jsem úporně poslouchala celou pubertu, takže když jsem si tohle pustila, úplně jsem cítila tu nostalgii, jedna z mála kapel, na kterou jsem hrdá, že jsem ji kdysi poslouchala (a souhlas, co odešla Tarja, tak už se o jejich nové písně vůbec nezajímám).
  Yann Tiersen a Peter Gabriel jsou prostě úžasní (od Petera miluju Heroes, je to moje citovka).
  S Linkiny to mám podobně jako s Nightwish, ikdyž jejich diskografii nemám tolik naposlouchanou (vlastním pouze Meteoru, na níž In the end velmi postrádám, tu si musím vždycky pustit na YT :D).
  Tuhle verzi Creep jsem ještě neslyšela, ale je vynikající, já zbožňuju tu od Radiohead a jednou jsem viděla i nějakou od Amandy Palmer (tam udělala roztomily přeřek :D).
  No a nakonec Edith, to je náš rodinný miláček :D.
  Btw - no J-rock?:D

  OdpovědětVymazat